Magyar Katolikus Lexikon > F > Felemelkedő Élet Nemzetközi Szövetsége

Felemelkedő Élet Nemzetközi Szövetsége, Vie Montante Internationale, VMI, Life Ascending International, LAI: nyugdíjasok és idős emberek lelki gondozásával foglalkozó szervezet. –Előzményei az 1950-es évekre, Párizsba nyúlnak vissza, ahol André D'Humieres vezetésével idős hívek imacsoportjai alakultak, majd 1962: Comité d'Entente des Groupes Catholiques d'Anciens, ‘Idős Katolikusok Csoportjai Szövetségének Bizottsága’ néven egyesületet hoztak létre Stanislas Courbe párizsi segédpüspök biztatására. A mozgalom gyorsan terjedt az európai és afrikai francia nyelvű országokban, valamint Kanadában. – A csoportokból 1985: Rómában a Laikusok Pápai Tanácsának támogatásával megalakult a ~, azzal a céllal, hogy minden kontinensre kiterjesszék működésüket. 1996. III. 25: elnyerte a szentszéki elismerést első olyan szervezetként, amelyik nyugdíjasok és idős emberek spirituális gondozásával foglalkozik. A nemzeti szövetségek az „Idős emberek méltósága és küldetése az Egyházban és a világban” szentszéki dokumentum (1989.) szellemében működnek. A hármas cél, hogy: 1. az idősek hite az öregkorral együttjáró gondjaik, aggodalmaik, korlátozottságaik ellenére elmélyüljön; 2. ők maguk is részt vegyenek az Egyház missziós tevékenységében; 3. a szervezetben való részvételük által megszűnjék magányosságuk. –Székhelye: Párizs (Fro.). Kapcsolatai: 1995: tagja a Katolikus Szervezetek Nemzetközi Konferenciájának (CICO). Tagsága 2011: mintegy 250.000 fő Afrika, Ázsia, Európa, Észak-, és Dél-Amerika 44 országában. Közleménye: Vie Montante Internationale hírlevél (évente kétszer, francia, angol, spanyol, portugál nyelven). N.D.